Skip to main content
Slovenci in cesarska cenzura od Jožefa II. do prve svetovne vojne. Katalog razstave v Narodni in univerzitetni knjižnici.
Slovenians and imperial censorship from Joseph II to the First World War. Catalogue of the exhibition in the National and University Library.


Uredil: Marijan Dović
Leto: 2023


Cenzura je neizčrpna in večno aktualna tema. V zgodovini srečevanj med Slovenci in cenzuro je obdobje med vladavino Jožefa II. in prvo svetovno vojno, ki je prinesla konec monarhije, eno najbolj zanimivih in dinamičnih. V tem času, ki ga skoraj simetrično razpolavlja revolucionarno leta 1848, se je od Pisanic dalje oblikovala slovenska posvetna književnost, rojevali so se prvi časopisi v slovenščini, vzpostavljalo in krepilo se je narodno gibanje, ob vse večji politični diferenciaciji so se zaostrovala mednacionalna trenja. Vse te procese je pomembno sooblikovala cesarska cenzura: do leta 1848 v obliki prevladujoče predcenzure, konkretizirane v policijsko-cenzorskem omrežju razvpitega predmarčnega dvojca Metternich–Sedlnitzky, po marčni revoluciji pa v obliki pocenzure, ki je problematične avtorje neusmiljeno krotila s pomočjo sodnega aparata. Bogato ilustrirani katalog razstave »Slovenci in cesarska cenzura od Jožefa II. do prve svetovne vojne« (Narodna in univerzitetna knjižnica, 25. maj – 25. november 2023) poljudno prikaže, kako pomembno je cenzura v dolgem 19. stoletju krojila podobo slovenske literature in kulture. Katalogu je dodana še »zamišljena« izdaja Slavinje – slovenskega časopisa, ki v predmarčni dobi zaradi cenzure ni smel iziti.



Redna cena
34,00 €

Spletna cena


Ključne besede
Avstro-Ogrska
cenzura
kulturna zgodovina
literarne študije
razstavni katalogi
Slovenija
slovenska književnost




Možnosti

Dodaj med priljubljene

Natisni

Pošlji po mailu

QR