Skip to main content

Od ajdovega zrna do mačjih glav

Izšel je Kamnarski terminološki slovar
Published on: February 21, 2023

Se še spomnite Terminološkega slovarja betonskih konstrukcij? Nadaljujemo serijo za ljubitelje surovih materialov in tokrat vam predstavljamo Kamnarski terminološki slovar, ki vas bo – tako kot vas je morebiti betonski – navdušil prav s svojo »nešpehatostjo« in konkretnostjo. To pa ne pomeni, da vaš besedni zaklad ne bo bogatejši. Slovar ima pičlih 100 strani, a ravno dovolj terminologije, da bo zadostila tako ljubiteljskim kot strokovnim uporabnikom in obrtnikom. Vsebuje 1516 slovarskih sestavkov, ki imajo definicijo ali pa uporabnika usmerijo k prednostnemu terminu. Eden od namenov slovarja je namreč tudi usmerjanje rabe, ki prispeva k poenotenju terminologije na tem področju.

Gre za prvi terminološki slovar s področja kamnarstva v slovenskem prostoru, kamnarstvo pa je pomemben gradnik slovenske kulturne dediščine. Slovar lahko s pridom uporabljajo strokovnjaki s področij geologije, arhitekture, gradbeništva, kiparstva, umetnostne zgodovine ipd. Za rokovanje s slovarjem je sicer priporočljivo določeno strokovno predznanje, kar pa ne pomeni, da ga nestrokovnjaki ne smete uporabljati. Zagotovo boste v njem prepoznali frčado in vsa klasična orodja iz domače delavnice vašega deda, kot so dleto, rašpla in macola. Verjetno pa ste malo manj seznanjeni s tem, da obstajajo tudi v kamnarski terminologiji izrazi, ki jih poznate iz vsakdanjega življenja, a nimajo nič s tistim, kar mislite. V slovarju boste tako našli izraze, kot so ajdovo zrno, maček, glavnik, srce in pazduha. Ljubitelji živali in živalskih skovank boste izvedeli, kaj je (ali za kaj se uporablja) polirna ovca, oslovski hrbet, volovsko okno, kamnarska koza in mačja glava. Pajser prav tako verjetno vsi poznate, vendar poznate tudi slovenski izraz zanj? To je: lomilka. V slovarju boste našli tudi napoleona, Marijino znamenje in tudorje. Na koncu pa boste naleteli še na krasen izraz, ki poleg svoje osnovne definicije v besedi zaobjame tudi eno najlepših in najbolj kamnitih pokrajin v Sloveniji: zakraselost. Poznavanje naravne in kulturne dediščine v povezavi z novim Kamnarskim terminološkim slovarjem je odlična popotnica za ohranjanje tradicionalnih znanj, obenem pa poziv k odgovornemu in preudarnemu ravnanju z naravnimi viri.

Pobudo za slovar je konec leta 2016 dala Tjaša Kranjec z Visokošolskega središča Sežana, d. o. o. (danes Inkubator, d. o. o., Sežana). Terminografsko vodenje sta prevzeli dr. Tanja Fajfar in dr. Mojca Žagar Karer iz Terminološke sekcije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, strokovnjaki, ki so sodelovali pri slovarju, pa so še prof. dr. Živa Deu, mag. Silvo Pivk, Maja Štembal Capuder in Damjan Švara (kasneje se jim je pridružil še dr. Miha Jeršek). Slovar dopolnjujejo tudi slikovne ponazoritve, bodisi v obliki risbe bodisi v obliki fotografije.

kamnarstvo@zrc-sazu.si je naslov, kamor lahko pošljete pripombe, popravke in komentarje. Ali pa nam posredujete še kakšen izraz, ki je bil do zdaj skrit pod kamnom.

Kamnarski slovar